Az EP végső döntésével 2035-től kivezetik a belső égésű motoros autókat az EU-ban.
Az Európai Parlament – nem éppen nagy többséggel – megszavazta, hogy 2035-től kezdve az EU-ban csak olyan új gépkocsikat lehet majd értékesíteni, amelyek működése nem bocsát ki üvegházhatású gázokat.
Az Európai Unióban még tizenkét évig lehet új belső égésű járműveket értékesíteni: az EP most véglegesen úgy döntott, hogy 2035-től csak olyan új autók kerülhetnek forgalomba, amelyek működés közben nem bocsátanak ki üvegházhatású gázokat.
Az EU már korábban megállapodott a vitatott szabályról, most formálisan is szavaztak a kérdésről. Igaz, a 340 igen, 279 nem szavazat és a 21 tartózkodás azt jelzi, hogy erősen vitatott elképzelésről van szó.
Az új jogszabály az új autók és könnyű haszongépjárművek esetében 2035-re a nulla CO2-kibocsátás eléréséhez vezető utat jelöl ki. Közbülső, 2030-ig elérendő kibocsátás-csökkentési célérték a személygépkocsik esetében 55 százalék, a kisteherautók esetében pedig 50 százalék.
A kérdés egyik vitás pontja az volt, hogy legyen-e mentesség a szintetikus üzemanyaggal hajtott autókra. Ezeket az úgynevezett e-üzemanyagokat elektromos áram felhasználásával állítják elő, többnyire vízből és CO2-ből.
Nem teljesen kizárt ugyanakkor, hogy olyan autók is forgalomba kerülhetnek a jövőben, amelyek CO2-semleges üzemanyaggal működő motorral vannak felszerelve. Egy tavaly októberi megállapodás értelmében ugyanis az Európai Bizottság megvizsgálja, hogy az ilyen belső égésű motorral felszerelt járműveket a jövőben mégiscsak lehet-e regisztráltatni. Főleg a német kormány kampányolt uniós szinten azért, hogy az e-üzemanyagokat ne zárják ki kezdettől fogva.
Az Európai Parlament először tavaly június 8-án szavazta meg, hogy a gyártók a következő évtized közepétől csakis olyan személygépkocsikat és kisteherautókat forgalmazzanak, amelyek nem bocsátanak ki üvegházhatású gázokat.
Az EU-ban a személygépkocsik jelenleg az összes szén-dioxid-kibocsátás 12 százalékát teszik ki, míg a közlekedés összességében a kibocsátás mintegy negyedéért felelős.
Forrás. Euronews